Zamknij

Ogromna duma......, wzruszenie......, dziękuję.
Pięknie napisany tekst, jak chcecie się dowiedzieć o historii muzeum zapraszam do lektury.szukaj eksponatu

Eksponaty | Rekwizyty | Radioodbiorniki

Radioodbiorniki Korona, Turandot i Kosmos

 

ZRK Turandot - odbiornik radiowy - lampowy produkowany przez Zakłady Radiowe im. M. Kasprzaka w Warszawie około 1965 roku.

 
Korona 50A - firma prowadziła sprzedaż tych odbiorników radiowych w latach 1938 - 1939, mieściła się w Warszawie, przy ulicy Fredry 10.

Pod nową nazwą KORONA - RADIO, z nowym znakiem firmowym, Philips wprowadza na rynek nową serię własnych odbiorników radiowych, podobnie jak to nastąpiło parę lat wcześniej z odbiornikami Kosmos. Tak jak i poprzednio, cała produkcja odbywa się w Zakładach Philipsa przy ul. Karolkowej, wykorzystując te same taśmy produkcyjne, podzespoły oraz personel. Pod nową nazwą rozpoczęto produkcję i sprzedaż tańszych i słabszych jakościowo odbiorników. Obsługą serwisów odbiorników Korona (także Philips i Kosmos) zajmowała się stworzona przez Philipsa kolejna firma - Centralna Stacja Obsługi Radia - STOBRA Spółka z ogr. odpow. Siedziba firmy - Warszawa ul. Tamka 3. Firma zajmowała się szkoleniem sprzedawców oraz organizacją Autoryzowanych Stacji Obsługi wyrobów Philipsa. Wydawała nawet własny miesięcznik; niestety z braku zainteresowania trwało to krótko, od marca do grudnia 38 r.


Kosmos Pioner K 90A - radiooodbiornik wyprodukowany około 1937/1938, odbiornik zamknięty jest w bakelitowej skrzynce o dość nietypowym wyglądzie: skrzynka ma kształt prostokątny, u dołu zaopatrzona jest w bakelitową podstawę o rozmiarach trochę mniejszych od rozmiaru dna obudowy (ułatwia to chwytanie odbiornika od dołu). Prawie całą przednią ściankę zajmuje materiał głośnika, który ma kształt wycinka walca i jest zagłębiony w stosunku do powierzchni przedniej ścianki. Poniżej prawie na samym dole znajduje się pozioma, lekko pochylona skala, jedną krawędzią przylegająca do powierzchni materiału głośnika.

(źródło: www.stareradia.pl)

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać od nas najświeższe informacje, zapisz się do poniższego newslettera.
zapiszJeśli chcesz usunąć swój adres z naszego newslettera wpisz go w pole powyżej i kliknij tutaj

Kontakt

Muzeum Motoryzacji i Techniki  ul. Warszawska 21, 05-805 Otrębusy
tel./fax (022) 758 50 67
kom. 502 257 021, 504 150 817


Czynne codziennie od poniedziałku do piątku 8.30-16.30
wszystkie soboty niedziele: 9.00 - 17.00
e-mail: retro@muzeum-motoryzacji.com.pl

Jak do nas trafić?

Jak do nas trafić? Copyright © 2024 Muzeum Motoryzacji i Techniki
Wszelkie prawa zastrzeżone